Procesy obróbki cieplnej

Obróbka cieplna ma na celu zmianę właściwości poprzez zmianę struktury, lecz bez zmiany kształtu obrabianego przedmiotu.Przez wyżarzanie rozumie się zabiegi cieplne, których celem jest uzyskanie struktury w ob-rabianym materiale zbliżonej do stanu równowagi termodynamicznej. W zależności od parametrów obróbki cieplnej oraz zmian zachodzących w strukturze pod wpływem obróbki cieplnej wyróżnia się: wyżarzanie, hartowanie, odpuszczanie, przesycanie i starzenie.

Przemiana austenityczna

Przemiana martenzytyczna zachodzi spawalnictwo w stalach po przechłodzeniu austenitu poniżej temperatury Ms (ang. martensite start) z prędkością równą lub  mechanika większą od prędkości krytycznej. W wyniku powyższej przemiany powstaje spawalnictwo  martenzyt tj. przesycony roztwór węgla w żelazie „alfa”,
Podczas nagrzewania stali, powyżej temperatury Ac1, rozpoczyna się przemiana perlitu w austenit, nazywana przemianą austenityczną.Austenit jest fazą trwałą tylko w pewnym zakresie temperatur i po ochłodzeniu poniżej temperatury Ar, ulega przemianie perlitycznej, bainitycznej lub martenzytycznej. Wyżarzanie polega na spawalnictwo nagrzaniu materiału do określonej temperatury, wygrzaniu w tej temperaturze i chłodzeniu z odpowiednią szybkością. Wraz z obniżeniem temperatury czas trwałości przechłodzonego austenitu ulega skróceniu osiągając minimum w temperaturze 500-550°C. Przemiana perlityczna zachodzi po ochłodzeniu austenitu do zakresu temperatur pomiędzy temperaturą Ar1, a temperaturą minimalnej trwałości austenitu 500-550°C.Poniżej temperatury 550°C czas inkubacji technologie austenitu wydłuża się aż do osiągnięcia temperatury początku przemiany martenzytycznej.Operacja obróbki cieplnej jest to część procesu technologicznego (np. hartowanie, wyżarzanie) która jest wykonywana w sposób ciągły, przeważnie na jednym stanowisku roboczym, natomiast zabiegiem nazywamy część technologia operacji (np. nagrzewanie, wygrzewanie, chłodzenie). Przemiana bainityczna zachodzi w stalach pomiędzy temperaturą najmniejszej technologie trwałości austenitu a temperaturą początku przemiany martenzytycznej. Podczas chłodzenia izotermicz-nego w zależności od temperatury przemiany rozróżnia się bainit górny, tworzący się w zakre-sie temperatury poniżej minimalnej trwałości spawanie austenitu a temperaturą 350-400°C oraz bainit dolny powstający w temperaturze spawalnictwo pomiędzy 350-400°C Obróbka cieplna jest to zabieg lub połączenie zabiegów spawalnictwo cieplnych, pod wpływem krórych zmienia się w stanie stałym strukturę stopów, a tym samym ich własności chemiczne, fizyczne i mechaniczne w celu dostosowania ich do wymaganych warunków.
 Rozpoczęcie przemiany austenitu wymaga pewnego czasu zwanego „czasem inkubacji austenitu Bezpośrednio spawanie po zakończeniu przemiany austenitycznej otrzymany austenit jest niejednorodny i do pełnego wyrównania koncentracji węgla i innych pierwiastków stopowych konieczne jest dalsze wygrzewanie.szybkość nagrzewania, temperatura nowe technologie  wygrzewania, czas nagrzewania, wygrzewania i chłodzenia oraz szybkość chłodzenia w zależności od temperatury wygrzewania.

Reklamy

Tagi: , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: